Bu Blogda Ara

21 Aralık 2012 Cuma

Bu da Robot Eşek


  Bu da Robot Eşek

Robot teknolojilerinin hızlı bir şekilde geliştiği günümüzde her geçen gün farklı çalışmalar yapılıyor. Bunlardan biri olan ve DARPA tarafından geliştirilen LS3 kodlu robot eşek görenleri şaşırtıyor.

21/12/2012 17:00
ABD'nin en ünlü araştırma birimlerinden olan ve askeri birimlere bağlı çalışan DARPA (Defence Advanced Research Projects Agency) yenililikçe teknolojilere öncü olmasıyla biliniyor. İnternetin ilk adımları yine DARPA bünyesinde atılmış, burada filizlenen internet fikri hızla tüm dünyaya yayılmıştı.
Bugünlerde LS3 kodlu yeni bir çalışmaya imza atan kurum, robotik sistemler üzerinde çalışıyor. Bu sistemlerin en büyük sorunu olan engelleri aşma, bir kişi takip etme, farklı doğa koşullarında hareket edebilme ve düştüğünde ayağa kalkabilme konularına çözüm bulunmuş. Eşek benzeri robot, 180 Kg'a kadar yük de taşıyabiliyor.
Otonom bir sistem olarak tasarlanan robot ile hazırlanmış özel bir video da bulunuyor. Bu videoda robot, bir kullanıcıyı takip ediyor ve o nereye giderse peşinden gidebiliyor. Halen askeri birimler tarafından test edilen robotun 2014 yılında seri üretime geçirilmesi bekleniyor.
Lafı fazla uzatmayalım ve sizi LS3 robot eşeğin videosu ile baş başa bırakalım:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder